Shalooop

Members
  • Content Count

    20
  • Joined

  • Last visited

1 Follower

About Shalooop

  • Rank
    Member

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Shalooop

    Affording Whole30 on a Budget

    I know this is a very old thread but I think it's a great one. My 6 person household consists of my husband and myself, my mother in law, 2 teenagers and a 6 year old. I initially spent about $50-$75 extra buying almond butter, nuts, non-dairy milk, coconut milk and oils. Since then I have stuck to my usual budget of about $300 every 2 weeks. My husband and kids all take lunches from home. Kids eat snacks after school every day. My grocery budget also includes household items and toiletries. I don't buy organic unless it's similarly priced to non-organic. I wash my produce and meat well. I buy what's on sale. I have apps or bookmarks to all the local stores' sales flyers and plan meals based on what's on sale. I price match what I can at Walmart so that I don't have to go to each store. I screenshot the ad and show it to the cashier at the register. I've always cooked from scratch so that's not an issue. I make my own ghee. I buy lots of cabbage, kale, potatoes and bags of apples and oranges when on sale and bananas. Other fruits and vegetables are a treat when they're on sale. We use frozen veggies. I buy discounted produce from our new neighborhood Walmart. I don't buy prepackaged salads. Hope this helps and I'd love to see what others are spending.