auntberber

Members
  • Content Count

    5
  • Joined

  • Last visited


Reputation Activity

  1. Like
    auntberber reacted to GFChris in Spending way too much $$ on groceries!   
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Are you cooking each meal individually, or are you cooking in bulk and making meals where leftovers can be stored and used for multiple meals?  It's just me and my husband and my grocery bill is nowhere near yours is, in meal costs.
     
    For example, breakfast.  I've been rotating through various frittata recipes that I bake.  I bake most of them in a 13x9 inch pan, which gives me 12 slices. If 1-2 slices are a meal, I get at least 6 servings out of that.
    How about making meatloaf, chili, or meatballs?  I get 5-6 servings out of the morrocan meatballs recipe at the Mellissa Joulwan's website: http://www.theclothesmakethegirl.com/2009/03/05/mmmmm-moroccan-meatballs/
     
    Other thoughts:
    Sardines are very inexpensive protein for lunch and snacks.
    The Whole9 Basic Farmers Market Gazpacho has been my go-to lunch with a protein: http://whole9life.com/2012/07/summer-soups/
    I get several lunches from one batch.
     
    Make your own paleo mayo and use it to make paleo tuna salad, chicken salad, egg salad, etc for a meal.
    Do you have a Trader Joe's near you?  They have a package of 4 frozen turkey burgers for $2.99.
    Buy whatever fish, poultry or beef is on sale at your local supermarket and create a meal around that.  Same comment for vegetables. Reduce or eliminate the organic, pastured, grass-fed, etc. if you need to, to eat within a budget that works for you.
    Hope that's helpful.
  2. Like
    auntberber reacted to Kirsteen in Spending way too much $$ on groceries!   
    I have a very small fridge freezer provided by the landlord so I can't change it. I bought a table top freezer which, don't laugh, lives in my bedroom. In it, I keep meats that I've cooked and frozen in individual portions. The trouble is, its so crammed full that my new menu planning is open the freezer and whatever falls out first is the meal
  3. Like
    auntberber got a reaction from SpinSpin in Spending way too much $$ on groceries!   
    Iced Tea is super easy to make...a few teabags & some hot water, let it steep for a few minutes and it's done!  Super cheap too.  The regular teabags cost like $3 for 75 or so, and it generally takes about 6 to make a gallon...That's 12 gallons of tea for about the price of buying it at the coffee shop.
  4. Like
    auntberber reacted to KayJay in Spending way too much $$ on groceries!   
    Pre-Whole30, we spent between $600 and $700 a month on groceries FOR TWO, and eating out was about $150/mo. I live in a very rural area and we only get to the better-priced stores a couple of times a month, and on a budget. Local prices here are expensive, and we don't have a lot of choices for organic, grass-fed, or even some Whole30 staples.
    During my first W30, my food costs skyrocketed to $900 that month, because I was buying for me and buying regular stuff for husband -- until he joined me halfway through. This month (end of my W60) everything settled down because we were both eating less food (but better stuff!) and not eating out! I think I'm at about $400 for the month.
    Word to the wise though, we had to take a three-day trip out of town with no options for eating other than out (except in the car on the way over), and we stayed compliant but it cost us dearly. I'm used to eating from the Dollar Menu, and instead it was $12 omlettes from Perkins and $12 salads from Chipotle! But, we did it, and it was actually delicious (ate places I never would have, so it was great experience as well).
    Next time I budget $100/day for eating while traveling, lol!
    (Hit up Whole Foods on the way home though!)
  5. Like
    auntberber reacted to LoisH99 in Spending way too much $$ on groceries!   
    I figured the savings from not buying wine made up for the higher food costs during my whole 30!
  6. Like
    auntberber reacted to Derval in Spending way too much $$ on groceries!   
    Same here in Dublin, it's for the "nicely-off" folks to potter around whilst drinking their lattés!
  7. Like
    auntberber reacted to annabel in Spending way too much $$ on groceries!   
    We probably spend £100-£150 on restaurants/the pub. That's about the same as our typical food budget for the month, which means that I can double my food shopping budget on a Whole30.
    Growing your own salad greens and spinach is great advice. They grow really well in containers and don't take much effort on your part.
    And Starbucks is the biggest money sinkhole ever... I saved for my first round the world trip by cutting out coffee houses and packing my own lunch every day.