Search the Community

Showing results for tags 'money'.



More search options

  • Search By Tags

    Type tags separated by commas.
  • Search By Author

Content Type


Forums

  • Start Here
    • Read This First
    • Announcements
    • Resources
    • Join the Whole30
  • The Whole30 Program
    • Can I have ___?
    • Food, Drink and Condiments
    • Whole30 Meal Planning
    • Cooking
    • Travel and Dining Out
    • Sourcing Good Food
    • Whole30 for athletes
    • Whole30 with medical conditions
    • Whole30 while pregnant or breastfeeding
    • Whole30 for kids
    • Whole30 for vegetarians
    • Ladies Only
    • Supplements
    • Troubleshooting your Whole30
  • Life After Your Whole30
    • Whole30 Reintroduction
    • Off track/Staying on track
    • Friends and family
  • Community
    • Your Whole30 Log
    • Your Post-Whole30 Log
    • Recipe Sharing
    • Success Stories
    • Forum Feedback

Find results in...

Find results that contain...


Date Created

  • Start

    End


Last Updated

  • Start

    End


Filter by number of...

Joined

  • Start

    End


Group


AIM


MSN


Website URL


ICQ


Yahoo


Jabber


Skype


Location


Interests

Found 2 results

  1. I am on Day 12 of my whole 30 and loving it, but there is one problem....I am going broke to pay for it! I am working part time and don't make much money. I think I am spending about $100 on food per week. I buy almost all of my meats and eggs at costco to save money. I always get organic, which price-wise is not much more than conventional. I also go for the cheaper one- whole chickens, ground beef, ground turkey. Most weeks I stop at the farmers market to stock up on veggies. I pay close attention to the prices and if I can get an organic fruit or vegetable at the grocery store cheaper, I will get it at Trader ;oe's instead. I have found that for the most part, farmers market has the best prices. For anything I can't find at costco or farmers market, I go to trader joes (spices, olive oil, frozen veggies, chicken sausage.) I am probably not even eating enough vegetables, but I can barely afford the foods I am eating now. I should also add that I love in California, so it might be more expensive here than other parts of the country. How much do you spend on groceries? Any tips on saving some money?
  2. I'm on Day 17 of my first Whole30 and the only one in my home doing it. I'm wondering about affordability for life after Whole30 (and during). Wondering what some of your monthly food budgets and expenses look like. We were eating what I thought was pretty well when I began this, but now I know better and my husband is basically finishing off what's left of the "bad" foods. We were spending about $500/month for myself, my husband, and our (almost) 10 month old who is mostly exclusively breast fed, so he doesn't count very much yet still. I just finished our budget this month from spending and we spent OVER A THOUSAND DOLLARS on food this month! Please give me some ideas of what it costs to live a Paleo lifestyle. Wondering what next month will be like, cannot BELIEVE how much I spent this month on FOOD. If there's a better section of the forum I should post this to, please let me know! I wasn't sure where to post. Thanks in advanced!