rgbarron01

Members
  • Content Count

    115
  • Joined

  • Last visited

  1. rgbarron01

    Affording Whole30 on a Budget

    I spent close to $1000 the first W30 I completed last winter. Full disclosure: I have 18yo and 21yo sons at home who were happy to play along! I purchased a lot of organic chicken, grass fed bison, Aidels sausages, compliant sunbutter, different oils, spices, Kerrygold butter, and other high end food products. Had I purchased exclusively grass fed beef I'm sure that number would have been closer to $1200. This was my Christmas present to myself. This go around, I'm keeping the costs down by purchasing conventional meats/chicken and discarding skin/fat. I simply cannot afford the grassfed/organic options. Also, I'm buying vegetables/fruit in season and relying on hearty/cheaper standbys such cabbage, sweet potatoes, onions, etc. I'd love to eat swiss chard, fresh mustard greens, etc. as I want, however spinach and kale are cheaper and just as nutritious. Frozen vegetables can also be purchased on sale and stocked. For making mayo, I use the Bertolli Light Tasting olive oil. It routinely goes on sale for 50% off and I then purchase 2-3 bottles at a time. I no longer buy salad mixes but purchase the greens and prep them myself. I don't buy expensive nuts, bottled probiotic drinks ($4/bottle), sausages ($6 for 4), etc. So far, my weekly food budget has only increased by about $30. I'm hoping these changes will help me complete another W30 and keep me from the dollar menu at McDonalds. Good luck!